piątek, 26 grudnia 2014

Poświątecznie

Strzałeczka.
Jakoś nie mam dziś weny do pisania dlatego tym razem raczej krótko i bez zbędnej bajery. W środę (Wigilia) udało mi się bujnąć na 3 godzinki - łaziłem po piaskowni w Dębinie ( to koło Łącznika i wsi Mokre).
Znów mnie "szczęście kopnęło" bo to kolejny wypad podczas którego obserwuję wąsatki i bekasiki.
Wąsatek spore stadko bo cn 12 osobników a bekasików dwa i znów bez foty bo w szuwarowo-trawnym kamuflażu prawie im po ogonach depcze a nie widzę gadzin :-) zanim się nie poderwą. Tu prawdopodobnie tropy podejrzanych :-) bo sfocone m.in w miejscu ich wypłoszenia.
   


I ponownie wąsatki kolorowe gagatki :-)
wąsaci panowie dwaj
Pierwszy dzień Świąt nie wychodziłem ptakować, ale dziś nie wytrzymałem i popędziłem w rejon Graczy i Lewina Brzeskiego szukać gesiny :-) zimującej na pobliskich stawach Niemodlińskich. Zauważyłem przemieszczające się po niebie klucze kilkusetek gęsi, ale żeby popatrzeć na żerujące ptaki gdzieś na polach to ni hu-hu.
Zaglądnąłem jak tradycja nakazuje ( w zeszłym roku o tej porze też nawiedziłem tą miejscówkę) piaskownie koło A4 w rejonie Magnuszowiczek. Znów krzyżaków ze 3 tysie i do tego jeden jedyny innych gatunek blaszkodziobego w postaci samca mandarynki tak samo płochliwego jak reszta kaczej zupy.
kawałek stada krzyżówek

mandaryn w locie
Na obrzeżach Lewina jest kilka większych zbiorniczków które też warto przepatrzeć. Na dużej nieczynnej żwirowni tylko kilkanaście korków, ale na dużo mniejszej w dalszym ciągu eksploatowanej jedynymi ptakami na wodzie były dwie....................lodówki! To ci surpriza! Ostatni raz ten gatunek skandynawskiej kaczuchy widziałem na śródlądziu ładnych kilka lat temu.
młody kaczor zdaje się
parka?
ten drugi to chyba młoda samica
Pomimo zimnego i porywistego wiatru poczyniłem pare dokumencików ze spotkania a i jeszcze oczka se miło napasłem tym nieczęstym na śląsku gatunkiem.
Potem uderzyłem w rejon Graczy - zajrzałem w niecke kamieniołomu bazaltu i pokrążyłem dookoła Graczy. Fajne tereny.
widok na doline Nysy Kłodzkiej

stepowe klimaciki przyprószone pierwszym tej zimy śniegiem
Szczygły i czyże na gruntowej drodze koło kamieniołomu.
Tymi to kolorowymi ptasimi bombeczkami żegnam się z czytelnikami "zielonego" życząc Wesołych (ostatnich godzin) Świąt i poświątecznego ruchu w terenie coby pospalać trochę kaloriji wchłoniętych przy rodzinnych czy frendowskich spotkaniach w ostatnich dniach.
No to nazrazióweczka i jakbym nie pisał nic w przed sylwestrem to DO SIEGO!

2 komentarze:

  1. Zazdroszczę wąsatek, bekasików, lodówek i ślicznych fotografii. Pozdrawiam i zapraszam na swojego bloga: htpptasia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za miłe słowa, jeszcze chciałbym uwiecznić bekasika na fotce i może się w końcu uda.
    Powodzenia w Nowym Roku w przyrodniczych "zmaganiach" dla wszystkich lubicieli zieleni :-)

    OdpowiedzUsuń