Etykiety

pidżi (38) ptaki (34) gęsi (24) Turawa (23) dolina odry (23) motyle (23) niszczenie przyrody (23) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) góry (16) siewki (14) rajd ptasiarzy (11) dewastacja (10) owady (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) rolnictwo (9) księżyc (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) osadniki Strzelce Op (6) plaskowyż głubczycki (6) Utrata (5) stawy tułowickie (5) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

wtorek, 16 kwietnia 2024

Błotne zacieszki

 Wątki błotne to nie tylko dennne pozostałości zalatujące mułem, ale też obserwacje ptaków z błotem w nazwie- zgadniecie jakich? Chodzi o uszatki błotne których obserwacje poczyniliśmy podczas 5 go sezonu Monitoringu Sów Krajobrazu Rolnego. Na jednej z powierzchni które obrabiamy z Waldim parę tygodni temu wykryliśmy po głosie tokujące błotnice. Parę dni temu podczas drugiej rundy udało nam się je także pooglądać. A doprawdy było na co patrzeć - szalone gonitwy i loty tokowe z klaskaniem skrzydłami i odgłosami paszczowymi to coś o czym marzyłem dłuuugie lata. No i w końcu się udało i to nie na dalekiej Biebrzy a prawie pod domem ! Czyż zatem nie zaciesznie? :-)

oczywiście gdyby udało się im zrobić zdjęcie byłoby jeszcze bardziej słodko
NO ale, my som poszukiwacze i kolekcjonerzy obserwacji emocjonalnych a fotki to bez ciśnienia. 
To fotka z okoliczności jakie towarzyszyły nam na kwadracie :-)
Teraz drugie błotko w jakie wdepnąłem na własne życzenie zresztą. 
W związku z remontem wałów na zbiorniku Otmuchowskim i niskim poziomem wody skoczyłem na szybką kontrolkę boć przelocik panie trwa. Siewek i drapoli zawsze jestem głodny! 
Spacerek zacząłem od strony tamy w Ściborzu. Tam mnie powitał widoczek dość pustynny;
jest tych hektarów do oblukania
a na nim było sporo siewek choć bez żadnych rzadkości. 
na focie głównie kwokacze
Oprócz nich było ponad 100 batalionów, brodźce śniade i pojedyńczy totek. Pojawił się też rybołów krążący wysoko razem ze śmieszkami, pierwsze rybitwy rzeczne i bardzo dawno nie widziany przeze mnie "gęsio-kaczek" czyli ohar. A w zasadzie ohary, bo było ich 11 . Pięknie sobie je pooglądałem przez lunetę. Tokowały, odganiały się nawzajem od swoich partnerek i ogólnie czuć było od nich wiosnę jak pierun. 
idźże, idźże mi stąd !

aniołek nie rybitwa
Wszedłem tak ok 1,5 km wgłąb zbiornika i chciałem podejść jeszcze bliżej północnego brzegu. Zapomniałem jednak o tym jak nie wyschnięte błotko zbiornika potrafi dać w kość spacerowiczowi. Nawet nie to , że jakoś głęboko wsyssa, ale ma taką konsystencję i tak nie chce "puścić kalosza" że musiałem zawrócić a i to przypłaciłem zadyszką i 15 minutami poświęconymi by przebyć 30 metrów! Każdy krok kiedy zasysało kalosza musiałem wspomagać ręcznym wspomaganiem, bo samą siłą nogi nijak nie mogłem uwolnić buta z błota. Znaczy mógłbym, ale kalosze bym musiał zostawić....
A jeszcze statyw który mi nie pomagał w tych błotnych akrobacjach i lekka obawa , że stracę równowagę i się w błotku wytarzam...powiadam Wam, były poty na czole i porządna zadyszka! 
Uważajta na te pieruństwo :-)
korzenie w podsychającym błotku z górami w tle

po wyschniętym chodzi się jakby lepiej :-)

Wracając przez PiDżi zahaczyłem o "złotą miejscówkę" łąkóweczek i nos mnie nie zawiódł - był mój chyba najwcześniej stwierdzony samiec wspomnianego błotniaka. Warto też wspomnieć o wielu rekordach fenologicznych oritofauny związanych z bardzo ciepłym początkiem kwietnia - to bardziej lato przypominało niż wiosnę. Z tym, że obecnie bardzo mocno się ochłodziło i tak ma być ok tygodnia. Temperatury będą mocno niesprzyjające dla będących w pełni kwitnienia drzew i krzewów, owadów i ptakó które się tymi stworzeniami żywią. Nie jest to dobre dla świata przyrody...oj nie. 
błotniaki polują głownie na gryzonie wiec im te wariactwa pogodowe raczej nie zaszkodzą

Wspomnę też, że chwilę po obserwacji łąkówki miałem spotkanie z kosmaczem - nie spieszyło mu się z odlotem na północ. Co ciekawe w tych dniach ludzie jeszcze jemiołuszki ze śląska meldują....
W niedzielę wykorzystałem ostatni ciepły dzień i na rowerku skoczyłem na Utratę. Z ciekawszych tylko para łabędzia krzykliwego. Podczas powrotu jeszcze kania ruda.
krzykliwiec

 
kania ruda

Ostatnie fociaki to kolorowe lilaki (potocznie bzy) - rozkwitło wszystko gromadnie bo ciepło i susza bardzo przyspieszyły wegetację. Nawet kasztanowce już kwitną a "normanie" robią to na początku maja. Na własne oczy widzę, że normalności w klimatycznych szaleństwie już nie będzie. My się może jakoś dostosujemy, ale na pewno wiele stworzeń nie. 
lilakowy łan koło boiska w Nakle
a jakie zapachy!!!!
Ostania porcja kolorów z mojego mini rezerwatu ogródkowego. 
moje bzy
To ja proszy Państwa zakańczam te błotne story. Trzymajcie się zdrowo i kolorowo.
Na razie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz