poniedziałek, 10 czerwca 2013

obrączkowanie pustułek i "zielony skarb" entomo

Strzałeczka.
Wpisik niniejszy będzie ozdobiony młodymi pustułkami. Mamy takie stanowisko w budce po gołębiach na strychu mieszkalnego domku gdzie te małe sokoły lęgną się według słów pana który tam mieszka kilkadziesiąt lat! (na pewno ponad 30) Dla nas to już ósmy raz kiedy je tam znakujemy.Okolica obfituje w kośne łaki gdzie gryzoni i innych ofiar tym ptakom nie brakuje dlatego czasem mieliśmy lęgi z 7 pisklakami.
Okoliczni właściciele gołębi ponoć wiele razy truli gitare panu od pustułek aby zlikwidował te "jaszczymbie" ale on pozostał niewzruszony na takie prośby. Tak się ludziska u nas znają na ptakach :-(
No to heja z fotkami:
najmłodszy na najbardziej rozwrzeszczany :-)

ich troje :-)

czterech muszkieterów
 W pierwszej dekadzie czerwca kiedy obrączkujemy pustułki są one wyraźnie większe niż w tym roku. Ale takie jak są na zdjęciu idealnie się do tego nadają bo nie machają tak swymi ostrymi szponami :-)
Jak taki szpikulec wlezie pod paznokieć to można se troche pisnąć z bólu :-)
piątka na piątke
 Już po skończeniu obrączkowania kiedy Waldek otwierał wejście do budki po wsadzeniu tam z powrotem młodych dosłownie w jego dłoń weszła samica. No sama się prosiła to i ona dostała "biżuterie" :-)
Co prawda pani pustulkowa "zaliczyła" sobie kciuk kolegi, ale to już dary losu........ Waldi przeżył i nawet nie wykrwawił sie na śmierć :-)
pustułka samica
Jeszcze pare zielonych fociaków ciekawego i dosyć rzadkiego chrząszcza spotkanego pod Korfantowem w sobote.
Kwietnica okazała bo o niej mowa naprawdę ucieszyła moje oczy - pięknie mieniące się pokrywy skrzydłowe przypominają kamienie szlachetne. U nas często można spotkać o tej porze roku jej kuzynkę kruszczyce złotawke, ale kwietnica sporo większa jest i rzadsza.
kwietnica okazała


owad niestety był po jakimś "umfalu" lub spotkaniu z drapieżnikiem, widoczne uszkodzone przedplecze i brak kawałka nogi

pancerz kwietnicy ma ca 30mm - spory zatem jest to chrząszcz
Kończyć wpis będę też na zielono. Choć znów za oknem szaro, buro i deszczowo to łikend nawet dopisał i słoneczko całkiem miło przygrzewało.
Oby następny taki był....................
Pozdrówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz