sobota, 29 grudnia 2012

grudniowe digi-wspominki

Strzałeczka.
Nazbierało sie od ostatniego wpisu troche fotek głownie dokumentalistycznych ale za to ciekawych gatunków. Zaczne od słabiutkich jakościowo ujęć mew "dziwaczek" spotkanych na kamionce Bolko. Sporo ich tam odpoczywa po żerowaniu na pobliskich "śmieciach" i choć nic sie tym razem odczytać nie udało jakieś ciekawostki oko me dostrzegło.
Ta duża słabo mewa po lewej ma nie wybarwione pióra płaszcza ( częściowo leucystyczna?)-wyglądała na bialogłową.
Ptak poniżej to mewa siwa z podbitym okiem :-) Plama jest pewnie wynikiem pobrudzenia bo druga strona głowy wyglądała normalnie.
Następne ptaszki cykniete przez lunete to czapla siwa i samotnik. U czapli zaczyna być widać długie pióra na "pleckach" zwane rajerami. Przez te ozdoby na czaple polowano by rajerami ozdabiać nakrycia głów pań i panów w dawniejszych epokach.
 Samotnik to siewka którą w ostatni pare zim regularnie spotykam na Kosorowicach. Siewki to migranci odlatujący na zime w cieplejsze rejony, niektóre jednak ptaki próbują nasze cieplejsze zimy przetrwać.
Oprócz dwóch samotników są tam też kszyki ale fotki z powodu pochmurnych przedświątecznych dni nie do oglądania.

 Na rzece Odrze dzień przed Wigilia spotkałem uhle. Te dwie były częścią stadka 6 ptaków.

W drugi dzień Świat objeżdżałem doline Odry w nadziei na jakieś ciekawe obserwacje ale kiszka straszna. Zbiorniki zalodzone i choć na rzece ptaków masa trza by maszerować wzdłuż rzeki aby coś fajnego spotkać. Niedługo zresztą mnie i kolegów to czeka bo liczenia zimującego na wodzie ptactwa już za 2 tygodnie :-)
Tymczasem widoczek z zalodzonej Rozwadzy.
Najciekawsza ptasio i pogodowo był dzisiejszy objazd z kolegą Michałem płaskowyżu Glubczyckiego.
Jak zwykle drapole nie zawiodły. Dalej spore ilości myszołowów i kosmaczy. Te nas dziś zaskoczyły bo w ciągu kilku godzin spotkać na ślasku dyche tych myszołowów z północy to nielichy wyczyn :-)
I dwa ujęcia w locie samicy myszołowa włochatego.Widzieliśmy też dwie samice błotniaka zbożowego i kilka pustułek. No i stadko 6 skowronków - to pierwsze moje spotkanie z tym gatunkiem tak późno.

 Po powrocie jeszcze jedna niespodzianka wypatrzona z kanapy podczas obiadu :-) - a co, lornetka i luneta zawsze gotowe do akcji nawet przez "łindoł" podczas posiłku.
 Jak sie dobrze przyjrzeć widać "rejstracje" na skoku pana krogulaszka - szkoda ze za daleko na odczyt.
I tymczasem kończę mając nadzieje, że to jeszcze nie ostatni wpis w tym roku - jutro "macanka" przy sieciach jak Dźia da to bedzie co pokazywać i o czym pisać - oby :-)
Nerka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz