Etykiety

pidżi (37) ptaki (33) gęsi (24) Turawa (23) dolina odry (23) motyle (23) niszczenie przyrody (23) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) góry (16) siewki (14) rajd ptasiarzy (11) dewastacja (10) owady (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) rolnictwo (9) księżyc (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) plaskowyż głubczycki (6) Utrata (5) osadniki Strzelce Op (5) stawy tułowickie (5) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Początkowo.........

Na Opolszczyźnie dalej wiosna jak pierrron! Ptaków na zbiornikach w dolinie Odry prawie brak, na rzece oprócz "korków" i "krzyżaków" też bida. No ale trza szukać skrzydlaków bo w domu szkoda siedzieć.Niektóre choppy twiczują nurry (adamek na goczałach), krzyżodzioby modrzewiowe (północ) i insze egzoty coby na dobrą wróżbę Nowy Rok zacząć z wysokiego "C". Mnie bardziej przyziemne sprawki interesują i teren śląska opolskiego. W sobote umyśliłem se wyprawkę w rejon Lewina brzeskiego gęsi poszukać. Znalazłem a jakże, może nie jakieś grube tysiące, ale na pewno cn 2,5 tysia w dwóch stadach.

gęsi zbożowe w locie
W jednym stadzie oszacowanym na ok 1,5 tys było tylko kilkadziesiąt białoczółek w drugim znalezionym koło samej autostrady białoczółek zliczyłem ponad 150, jedna z czarną obrożą,szkoda że nie odczytaną.
Dużym "hallo" był widok 4 ganiających się i trąbiących żurawi - one chcą już jajczyć a przecie zima nie mówiła że nie przyndźie wcale.........
W ogóle to tego dnia widziałem jeszcze 5 innych żurów w locie i następne dwa na polu w rejonie zjazdu w Prądach. Wiosna jak malowana.............
Fajną miejscowkę na kaczki i gęsi odkryłem a pobliżu A4 - na dużej piaskowni pływało prawie 3 tys. krzyżówek, ale co dziwne stado składało się prawie wyłącznie tylko z tego gatunku.Jedna cyraneczka to wszystko z innych kaczek tam przebywających.
kawałek stada, a nerwowe towarzystwo.....
Póki zima porządna nie przyjdzie warto by było jeszcze tam podjechać na gąski i kaczuchy tym bardziej że w pobliżu płynie Nysa Kłodzka a i z jez. Nyskiego i Otmuchowa gęsi mają niedaleczko.
Niedzielne dopołudnie to czesanka okolic doliny Odry. Na jez. Srebrnym puchy takie że oko bolało! Na Januszkowicach też niewiele lepiej a honor ratowały wodnik i wąsatki odnalezione na osadnikach bliżej Krasowej. Najpierw usłyszałem charakterystyczne metaliczne "pszing" a dopiero potem zobaczyłem te nieczęste i piękne ptaszki.
najpierw wąsatki żerowały na ziemi, dopiero jak podleciały wyżej naliczyłem cn 8 ptaszków
2 samce w środowiskowym ujęciu
Wąsatki mają niezwykle przystosowanie dotyczące diety. Od wiosny do jesieni ich pokarm stanowią głownie owady a więc białko, potem ich układ pokarmowy dostosowuje się do pokarmu roślinnego czyli nasion trzciny. To czasem jednak powoduje kłopoty. Kiedy zima niby puszcza a wąsatka  z powrotem nastawia na ON tryb białkowy a pokarmu niet bo wraca mroz i śnieg, grozi jej śmierć głodowa. Ciekawe jak tegoroczne anomalie wpłyną na liczebność gatunku. Martwić się jednak nie należy bo gatunek ten potrafi wyprowadzać nawet 4 legi w sezonie z 5-7 młodymi wylatującymi z gniazda.
po lewej samica/imm
Dodam jeszcze parę innych strzałów zrobionych tego dnia z trzcinowych chabazi ptaszków niebyt związanych z takim środowiskiem.
mazurki

wróblik domowy bez dachu nad głową :-)
dwaj kuzyni na pustyni? :-)

        Osadniki koło Krasowej znów miło zaskoczyły i oby więcej takich niespodziewajek................
Dzisiejszy dzionek to już wyprawa na prawie Górny Śląsk :-) Na Pławniowicach i Dzierżnie można zimą spotkać gęsi, ale też sporo innego ciekawego ptactwa. Niestety gęsi wybyły (oprócz leniwych gęgaw), mgła do 10:30 nie pozwalała na obserwacje a  i ze skrzydlakami też raczej marnie.
Koło zbiornika Słupsko spotkałem za to stadko gili i jeden "czerwony" dał się zdidżiskopować :-) 
lewy profil
prawy profil
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      


Pan gilu zajadał pączki (ohne fillung :-), a smakowało mu że nie chciał odlatywać wcale.
   
gil to jeden z ładniejszych ptasich symboli zimy
       Jeszcze tylko szybki look na osadniki w Strzelcach Opolskich gdzie zamieszkało tymczasowo 35 łabadków niemych. Dwa były już sparowane i wyraźnie nie życzyły se intruzów na swym stawiku. Reszta bandy na innym osadniku. W taką pogode niektórych samcom hormony grają i ganiają towarzystwo zdecydowanie. Kaczory kaczek nie tylko tokują ale i działają mocno w temacie jajczenia - sam dziś widziałem jak pan krzyżówka nieomal utopił narzeczoną w czasie aktu miłosnego a w "nagrodę za wytrwałość" wytarmosił ją jeszcze piórka na głowie :-)
perspektywa nawodna
   Na koniec "paronamka" wiosenna zrobiona z masywu GŚA (góra św anny) na południe. Przyndzie ta zima czy nyi? Tu nazrazie mocno przedwiosnie rządzi.............
                                                    zwariowana zima czyli ZZ (top?)
Tyle rymowanek i zdjęć ze szlajanek. Ten tydzień zaczyna się już wtorkiem co znaczy że po godz 00:00 można mówić: jeszcze tylko jutro, dwa dni i łikend! :-)))))
Nereczka.

1 komentarz: