Etykiety

pidżi (38) ptaki (34) gęsi (24) Turawa (23) dolina odry (23) motyle (23) niszczenie przyrody (23) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) góry (16) siewki (14) rajd ptasiarzy (11) dewastacja (10) owady (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) rolnictwo (9) księżyc (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) osadniki Strzelce Op (6) plaskowyż głubczycki (6) Utrata (5) stawy tułowickie (5) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

niedziela, 3 grudnia 2023

Zabiało

Żartuję, nie jest wcale za biało - zobaczcie ile jeszcze drzew ma liście. Oczywiście, w tych dniach jak przyjdą mroźniejsze noce te liście spadną, ale tydzień temu jak zima białe się zaczynało spotykałem na swej drodze w pełni zielone drew i to z gatunków które czasem już w październiku "łysieją". To też skutek klimatycznych anomalii. Mnie zastanawia jak na kondycję drzewa, które jeszcze "asymiluje" wpływa nagłe przyjście zimy. Ciekawe czy ktoś to badał. 

Lipa z okolic jeziorka Srebrnego w Januszkowicach

Będą ją sobie sprawdzał w następnych sezonach i zobaczę jak się zachowuje.
Tu kolejny ciekawy okaz ; tym razem dąb z Krasowej - warto by było poznać gospodarzy w których obejściu rośnie ten olbrzym nieco zbyt mocno pocięty piłą. 

interesujący okaz dębu

Te foty z zeszłej niedzieli gdy "rzeźbiłem" dolinę Odry. Zaliczyłem kilka zbiorników w okolicy i tylko na jednym było ciekawie. Zacząłem od jez. Srebrnego (tego z zieloną lipą) przemieszczając się potem jakby to określić ....." w góre mapy" :-)
srebrne z widokiem na Ankę i kolorowe drzewa

Zanim dojechałem do Rozwadzy zagadnąłem do Januszkowic gdzie z przerażeniem zauważyłem skutki prac "rewitalizacyjnych" na od SW strony zbiornika - zniszczono kilkanaście arów trzcinowisk a brzeg pozbawiony roślinności "zawinięto" w plastikową wykładzinę by "chwasty nie rosły" - booosze, co za głupoty ludzie robią. Makabra. W ogóle okolice Zdzieszowic i Januszkowic to ostatnio arena dość barbarzyńskich praktyk samorządowców. Najpierw wycięli piękną aleję na tzw Solowni, teraz się próbują zamachnąć na drzewa rosnące w ciągu ul Chrobrego, teraz ten zbiornik....chyba się tam za dużo "koksu" nawdychali z pobliskiej mocno "chemizującej" fabryki...żalek.
Słyszałem też, że wyprzedają działki na zbiorniku koło Rozwadzy a to już jest mega choooyowa informacja. Ci co se to kupią odgrodzą linię brzegową i dupa będzie a nie obserwowanie ptaków. Potem pojawia się skutery wodne, motorówki i inne plujące smarem i syfem sprzęty...nie ma nadziei dla dzikusów :-( Napisałbym ,że czekam na przyjście jakiegoś dużego kataklizmu który to wszystko pozamiata, ale przecież jeszcze chętnie bym "polatał za ptakami" a nie walczył o przetrwanie z zombiakami z pod znaku, jeść, pić i wydalać...
Uff, źle to wygląda, źle.

A co na wodzie na Rozwadzy: ano było kilkaset ptaków blaszkodziobych z dziewięciu gatunków. Najciekawsza była markaczka i 2 ogorzałki i stado ponad 70 świstunów. Dawno tak bogato nie było.

młody kaczorek zdaje się

A teraz porcja fotek z dziś. Od piątku fajnie śnieżyło i obecnie jest ponad 20 cm śniegu. Lubię!
bialutko

jeszcze są liście na brzozach!

Wczoraj spędziłem pół dzionka na akcji obrączkarskiej z Waldim i kilkoma znajomymi. Dziś bujnąłem na Kosorki i nos mnie zawiódł. Było na co patrzeć a i mały adrenalinowy iwencik był, gdyż się musiałem odkopać z zakopania :-) Saperka w aucie przyrodnika to dobry pomysł, polecam. Nie pierwszy raz mnie pomogła :-)

jer - młody samiec

W okolicy bujało mnóstwo łuszczaków. Były jery (najmniej 100) , zięby, szczygły, potrzeszcze, potrzosy, trznadle i całkiem sporo dość nielicznych ostatnie zimy dzwońców.

nawet nie połowa stada z pola, a sporo ptaków siedziało w krzakach przy zbiornikach


Na wodzie ponad 50 głowienek, czernice, krakwy, łyski, perkozki i łabędzie. Trafił się ładnie pozujący zimek, polujący błotniak zbożowy i największa niespodzianka w tym mega zimowym otoczeniu: 2 czajki! 
na strudze Lutni

Odnotuję też obecność myśliwego jedzacego dżipem po żwirowniach - pies w aucie ewidentnie świadczył, że koleżka na ptaki się wybrał. Myślę, że moja obecność mogła ocalić kilku ptakom życie. A wogóle, jak w taką pogodę gdy patki walczą o przetrwanie można na nie polować? Aaaa, z miłości do przyrody, zapomniałem..
najmniejsi rybożercy w jednym kadrze

czajka w zimowej scenerii

długo nie posiedziały bo pojawił się on:

a raczej ona - też ma problem ze znalezieniem żarełka w takim śniegu

Pare razy polowała z nawrotki lekko zawisając nad łanem lebiody, wiesiołka i innych ziółek gdzie pewnie coś się kryło. 
head down

Na koniec bardzo pasujące do zimowego anturażu ptoki:
pogromca jaj :-) owadzich

raniuszek udający dzięcioła ;-)

I to już koniec moich zwierzo-drzewnych opowieści dziwnej treści. Niech nas wszystkich zima pieści.
A sypnijcie tam "słonia" sikorkom i wroblikom - zawsze to trochę lżej będą miały.
Nerka! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz