Etykiety

pidżi (35) ptaki (30) dolina odry (23) gęsi (23) motyle (23) niszczenie przyrody (23) Turawa (22) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) góry (16) siewki (14) dewastacja (10) owady (10) rajd ptasiarzy (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) rolnictwo (9) księżyc (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) plaskowyż głubczycki (6) Utrata (5) osadniki Strzelce Op (5) stawy tułowickie (5) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

niedziela, 29 października 2023

Błotko na słodko

 Czy po tytule już wiadomo, że będą foty i opisy wyprawek nad wodę? :-)

To zacznę może od Turawki gdzie w końcu pojawiło się sporo błotka które przyciąga ostatnie migrujące siewki. Mi udało się wylukać biegusa rdzawego, kilkanaście sieweczek obrożnych, ponad 100 alpinek i kilka siewnic. W dniu wyjazdu pogoda raczej nie rozpieszczała ( w sensie światła) choć tragedii też nie było. Moim zdaniem październik ma szansę zostać po wrześniu kolejnym miesiącem z dużymi przekroczeniami średnich temperatur. 

dużo błotka
od lewej rdzawy i siewinca

stadko alpinek i siewnic w locie

Po błotnistych spacerkach od strony Szczedrzyka pojechałem jeszcze w rejon zapory sprawdzić, czy nie przywiało gości z dalekiej północy czyli arktycznych gatunków nurów czy kaczek. 
mieszane stadko krzyżaków i świstunów
Wracajac z Turawy jeszcze podjechałem na Kosorki gdzie mnie miło zaskoczyła podgorzałka. Pamiętam, że zeszłej jesieni też ją w październiku w tej lokalizacji widziałem. Ciekawy czy to ten sam ptak. NO i mam jeszcze ciekawą obserwację odczytanej samicy głowienki ze wspomnianej lokalizacji, ale chyba ostatnio już o tym pisałem.
podgorzałka - o tej porze roku prędzej bym się spodziewał ogorzałki :-)
Teraz kilka fot i filmik z Łężczoka gdzie od połowy miesiąca zaczęły się pojawiać gęsi z północy. W czasie przeglądania tych stad udało mi się oczytać 3 obroże na gęgawach w tym jednej z Austrii i z ponownie z Czech (tu nie mam jeszcze info zwrotnego). 
Poniżej fota gęsiego cudaka - chyba hybryda gęgawy tylko z czym?
mjutatntos

3 gatunki w kadrze

Z ciekawostek była bernikla kanadyjska, ale w związku z tym, że w rejonie są jakieś dziwne hodowle "egzotycznego" wodnego ptactwa to obserwacje takich gatunków jak kanadyjka, kazarka itp nie podnoszą mi ciśnienia.
rodzinka białoczółek

Gęsi to bardzo społeczne ptaki a młode przebywają ze starymi nawet na zimowiskach. 

Klimacik jest, prawda? 

Kolejny model z jeszcze innego zbiornika ze Śląska - szybka wizyta na Dzierżnie i Pławniowicach przyniosła obserwację stadka wąsatek w locie, piskliwca i tego niepłochliwego biegusa zmiennego. 
Dał se zrobić porządną sesję z kilku metrów.:
młody ptak

włączył tryb dziobowej "echosondy"

z lusterkiem


filmik przedstawia żerującego biegusa - widać nawet moment gdy wyciąga z dna swoją ofiarę.

Następne fotki już nie znad wody. Będzie o szklanych pułapkach i sposobach nieskutecznego zabezpieczania szyb przed kolizjami z ptakami. Na szybach niedawno wyremontowanego i biorącego udziału w konkursie architektonicznym centrum przesiadkowego zauważyłem cn 6 śladów po kolizjach z ptakami. Nie wiem ile z nich przypłaciło to życiem, ale to nie jest ważne. Teraz trzeba jak najszybciej zabezpieczyć antykolizyjnie te miejsca. Wspólnie z OTP i Fundacją Szklane Pułapki napisaliśmy pismo z opisem problemu i wysłaliśmy w kilka miejsc. Oczywiście tylko od dobrej woli urzędników zależy czy ptasie nieszczęścia w tym miejscu się zakończą czy nie.  Dzięki ptasiej celebrytce (pokrzewka aksamitna) która zaliczyła taką kolizję o problemie szklanych pułapek zaczęły szeroko informować media. Tu do mnie też opolska tivi przyjechała i choć materiał nie powala na kolana to dobrze, że się o mówi o ptasich nieszczęściach powodowanych przez nasze zdobycze cywilizacyjne.
Na fotce poniżej fasada centrum przesiadkowego gdzie dochodzi do regularnych zderzeń ptaków z szybami.
widzicie sylwetkowe naklejki na szybach? 
No więc ten sposób jest kompletnie nieskuteczny a ja materiały o poprawnym zabezpieczaniu transparentnych powierzchni zostawiałem na gminie kilka lat temu. Smutne, że jak widać nikt z tego nie korzysta a ptaki płacą straszną cenę. Wiem nawet dlaczego, ale to dziecinada ze strony urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska i nie będę tego rozwijał.
naklejka i "duszek" czyli  ślad kolizji tuż obok niej - 
Widoczny też efekt lustra i odbicia obrazu drzew które ptaki traktują jako "przedłużenie" przestrzeni i nie rozumieją, że taka powierzchnia to przeszkoda nie do sforsowania.
Na koniec dokumentacyjne foto jednej z najpóźniej notowanych obserwacji pleszki i pole słoneczników które przyciągało spore ilości łuszczaków.
pleszka

słonie już skoszone

Tymczasem tyle wieści z października.
Do nastepnego amigos!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz