Etykiety

pidżi (35) ptaki (30) dolina odry (23) gęsi (23) motyle (23) niszczenie przyrody (23) Turawa (22) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) góry (16) siewki (14) dewastacja (10) owady (10) rajd ptasiarzy (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) rolnictwo (9) księżyc (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) plaskowyż głubczycki (6) Utrata (5) osadniki Strzelce Op (5) stawy tułowickie (5) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

środa, 28 września 2022

Zdębiały... prawie cały

 Tak, dlatego, że bardzo duża część posta będzie o tematyce okołodębowej. Fotki zrobiłem przy okazji sobotniej eskapadki wzdłuż Odry koło Obrowca. W sumie 10 km pykło. Zacnie sobie połaziłem. 

dęby bezszypułkowe 

Miejsce jest dość ciekawe bo rosną tam w polach szpalery bardzo okazałych drzew. Wyróżniają się pośród nich dęby. Najgrubszy jaki znalazłem ma prawie 7 m obwodu! To na pewno jest najokazalszy dąb rosnący w naszej gminie i dawno powinien być objęty ochroną. Na pobliskim Tempelbergu rok temu władze Gogolina zrobiły dwa pomniki przyrody (też dęby) ale przy tym to są maleństwa.            W okolicy Odry w Obrowcu jest na co popatrzeć jeśli chodzi o dorodne okazy. I piękny szpaler jesionowy (nie raz pokazywany) i topola nad Odrą o prawie 10 metrowym obwodzie, i urokliwe dęby rosnące na wale... naprawdę, jest na co patrzeć i do czego się przytulać. Tylko nie mówcie mi , że się nie przytulacie do drzew ;-) Ja w każdym razie lubię to robić.

Opisałbym jeszcze intelektualną szarżę jednego baaaardzo utytułowanego pracownika Gminy Brukolin o tym dlaczego nie warto robić z drzew pomników przyrody, ale to może kiedyś wrócę bo opowieść godna uwiecznienia dla potomnych. I nie kuście mnie na razie ;-)))

rosnące na wale ziemowity jesienne i dęby

aleja jesionowa wczesną jesienią
Warto nadmienić, że ten gatunek mocno obrywa od grzyba zawleczonego przez nas z Ameryki. Oby aleja przetrwała jak najdłużej.

 A to już fotka z Tempelbergu. Wody w pozostałościach fos sporo, szkoda, że na wiosnę tak nie było.

grzyby (chyba łuskiewnik) rosnące na pniu ściętego deba na Tempelbru. 
Choć ze dwa lata temu zgłaszałem wszelkim możliwym służbom fakt dewastowania wpisanego do listy konserwatorskiej stanowiska archeologicznego dalej jeżdżą tam "terenówki" i ludzie zostawiają swoje śmieci. Obiecano publicznie założenie tam  foto pułapek pilnujących porządku i nie zrobiono tego. Za dużo chyba wymagamy od służb biorących kasę za ochronę dziedzictwa historyczno-przyrodniczego. Oni chronią tak , żeby nic oprócz swojego zadu nie ochronić o czym mogą świadczą ostatnie głośne katastrofy ekologiczne. Jak nie bambry to quadowcy albo zwykli syfiarze i tak to koło samozagłady kreci się mieląc przyszłość swoich dzieci....
Chcę już jednak wrócić na szlak przyG/Rody.. Poniżej dwie fotki ptakenów spotkanych w śródpolnej alei dębowej.
modraszka sonduje zawartość jakiegoś oprzędu - smacznego 

a kowalik się przygląda 
Gdzieś ostatnio wyczytałem że stary dąb może być domem kilku tys. różnych stworzeń ; od mchów i porostów, przez rośliny, owady, ptaki i ssaki. Na początku października wejdzie do kin film o dendrofilskiej tematyce pt : Serce Dębu. Chciałby zobaczyć choć nic mi nie zastąpi kontaktu z prawdziwymi drzewami i naturą. A im dzikszą tym lepsiejszą :-)
kwietnica - także spotkana tego dnia na korze dębu

zarastające starorzecze między stawami w Krępnej a Obrowcem

Jego brzegi także porośnięte są okazałymi drzewami i choć widać na nich ślady działalności bobrów to lepsze to niż waryjoty wymachujące piłami. No i bobry przecież powstrzymują naturalną sukcesję i zatrzymują wodę której często i długo tak bardzo brakuje.
Chciałem jeszcze pokazać rów w polach i nawiązać do obecności wody.
rów odwadniający
A teraz kolejny obrazek już nie tak słodki. 
w tle Tempelberg

Dawki różnorakiej chemii którą producenci żywności "częstują" ziemię jest porażająca. Związki chemiczne pozwalają produkować taniej wygodniej większe ilości jedzenia, ale chyba nikt nie ma złudzeń, że odbywa się to kosztem  zdrowia natury i finalnie naszego. Chciałem jeszcze zwrócić uwagę, że pola powinny mieć naturalne ekrany roślinności zapobiegające przedostawaniu się chemii na sąsiednie tereny czy do wody. Właśnie w jej sąsiedztwie powinny być robione naturalne filtry z roślinności. Niestety, nie raz widziałem przy rowach czy ciekach wysuszone glifosatem wąskie skraje spontanicznej roślinności. Okropieństwo i totalna głupota.
A teraz już kolorki września na zakończenie:
samiczka czerwończyka (chyba żarka) z łączek koło kapliczki


kolejowy kulczyk - był w stadku 11 innych koło przejazdu kolejowego w str Obrowca


w niedzielę nad Gogolinem leciało na S trochę drapoli

I to już kolorowy finał zdębiałego wpsiu.
moje przytarasowe słoneczka


I to na razie tyle. Jakby ktoś chciał się spotkać to w niedzielę 02.10 będę prowadził ptasi spacerek w ramach Europejskich Dni Ptaków. Start godz 9 park na ul Ligonia 

No to kolorowej jesieni dla wszystkich. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz