czwartek, 13 kwietnia 2017

to rogi mój drogi :-)

Strzałeczka.
Tytulik znów zagadkowy wielce umyśliłem wstawić bo to w końcu tradycja że trochę zamiesznia lubię czasem zrobić :-)
Czas przedświąteczny dla wielu pewnie bardzo pracowity, mnie też lepsza połówka zagania do pomocy, ale najpierw muszę nadrobić zaległości z poprzedniego łikendziku. Udało mi się zrobić pierwsza kontrolę w akcji "Kwadraty" (bez trójkątów) :-), była sobotnie wycieczka w dolinę Odry i niedzielny spacerek rodzinny w Łęgu Zdzieszowickim.
Zacznę od zagadki zabawnie wyglądającej istoty - na pierwszy rzut gały wygląda toto jak misiek czy coś w podobie - po uważnym zlustrowaniu kudłacizny wychodzi jednak zupełnie coś inszego! Proszę o uważną lustrację elewacji kreatury:-)
huemaj?
Prawda, że słodziak? :-) Mamusia i pobratymcy też wyglądają dość ekstrawagancko - tacy hipisi co się  zjamajkowali a bit :-)
najpierw myślałem że to odmiana jaka..........

elem se wygrzebał w necie ze to rasa bydła ze szkocji - tzw "hajlander"
No a łączka na której to się pożywiało i zapijało też wypaśna - mogą być lęgowe kszyki, czajki a w pobliskim trzcinowisku nadawał podróżniczek.
Apropo trzcinowisk to odwiedziłem osadniki w Krasowej koło Zdzieszowic. Z ciekawszych była para gęgaw, błotniaki stawowe i wąsatki. Tym razem udało się sfocić samiczkę tego ostatniego gatunku.
maskujące upierzenie samicy to świetny kamuflaż w trzcinowisku
Na pobliskim składowisku popiołu pliszka siwa znalazła se piękny teren do jajczenia. Też się pierona dobrze maskuje na tle popielatego tła.

siwucha popielata
Na przydrożu w okolicy "refulatu" rósł jak co roku lepiężnik różowy. Szkoda że piękno łanu lepiężnikowego zniszczył kretyn który jak przystało na prawdziwego polaka-buraka śmieci potrafi się pozbyć wszędzie tylko nie tam gdzie powinien. Brak mi już słów na takich durni, ale przysięgam jak kiedyś zobaczę w terenie to pozbieram ten syf i z powrotem do auta wsypię!
lepieżnik
tego nie zrobili uchodźcy ani żydzi........
K...a, co za naród, w rowach gnojówka, śmietnisk dzikich w ciul, drzewa i krzewy wycinają, rzeki prostują, powietrze smogują, brukują, betonują wszystko i jeszcze chcą zdrowo i długo żyć! Niedoczekanie wasze półmózgi, szatan was widłami pogila po pleckach a przyszłe pokolenia mam nadzieję przeklną :-(
Nie mogem już nomalnie, no nie mogem! AAAAAAA!
Naprawdę im dłużej żyję tym bardziej załamuje mnie jak zachowują się mieszkańcy Polski - kiedyś kochałem ten kraj, teraz jestem o krok od znielubienia :-(

Teraz pokaże co się dzieje w Łęgu Zdzieszowickim ale najpierw samiec białorzytki spotkany w polnym krajobrazie Odry.
wraca do domu
Czas kwitnącej kokoryczy i zawilców to niesamowity spektakl kolorów, warto zajrzeć i zobaczyć samemu. Do wrażeń wzrokowych dochodzi zapach czosnku niedźwiedziego a uszy sycą się ptasimi trelami - trza odwiedzić musowo!
moim też się baaaardzo podobało

dziwne nie jest :-)
zaczosnkowana księżniczka kokorycz-ka
kwiatów mnogo - tu pierwiosnek,ale i zawilec, ziarnopłon, kokorycze....
pięknieeeee
sarenka mnie obserwuje
taki las to je lasssss :-)
Naprawdę, kto nie był to proszę w te pędy, malowniczy obszar jest łatwy do przespacerowania a teraz jest na to najlepszy czas!
Powoli zakończę zdjęciem dwóch pierzastych istot- na pożegnanie widok częstego w pobliżu siedzib ludzkich gatunku - szpaka. Drugi już raczej ludzi unika choć nie zawsze. Rożeńca spotkałem na stawie we wsi Krępna i lekko mnie pani "akutowa" zaskoczyła swoją obecnością. Za to kręcący sie w jej pobliżu kaczorowie krzyżacy chyba mieli ochotę na przedświąteczne dzióbki :-)
szpak odblaskowy
maskujący wzorek pani rożeńcowej
I tym kaczystym akcentem zakończę wspominankę i zabieram się za pisanie rewoucyjnego posta o batalii mieszkańców Gogolina z kolejną próbą wycięcia dęba Karlika z Jabolowego wzgórza oraz manipulacjach i krętactwach władzy. Powróżę znów gdyż warto by Gogolinianie uświadomili sobie jaki los gotuje im Brukarz i czym za to zapłacą oni sami i ich dzieci/wnuki.
To na razie, choć nie jest mi wcale do (u)śmiechu to Życzę Wesolutkich i pełnych pozytywnych emocji Świąt.
Nerka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz