Etykiety

pidżi (34) ptaki (30) motyle (23) Turawa (22) gęsi (22) niszczenie przyrody (22) ważki (22) bociany (21) drapole (20) mewy (20) stada (19) dolina odry (18) góry (16) siewki (14) dewastacja (10) owady (10) rajd ptasiarzy (10) stado (10) zmiany klimatyczne (10) gogolin drzewa (9) przeloty (9) księżyc (8) rolnictwo (8) dzierżno (7) las (7) migracja (6) myślistwo (6) plaskowyż głubczycki (6) osadniki Strzelce Op (5) stawy tułowickie (5) Utrata (4) osadniki (4) parki narodowe (4) storczyki (4) łabędzie (4) żołny (4) żuraw (4) biegus zmienny (3) bocian (3) błotniak łąkowy (3) cyraneczki (3) gogolin kamieniołomy (3) las naturalny (3) modliszki (3) piotrówka (3) rzeka (3) sokół wędrowny (3) wróble (3) wycinki (3) zrównoważony rozwój (3) Jesioniki (2) Park Narodowy w Austrii (2) Rogów Opolski (2) biała (2) dziki park (2) dęby (2) kotlarnia (2) mppl (2) nietoperze (2) ochrona przyrody (2) orlik (2) park w Rogowie (2) raniuszek (2) rybołów (2) rzekotka (2) wydmy (2) łączki A4 (2) Białowieża (1) Strzeleczki (1) ambona (1) bagno (1) bewiki (1) blotniak stepowy (1) brzegówki (1) budki dla jerzyków (1) czapla (1) drapolicz (1) erozja (1) gąsiorowice (1) jemioła (1) kotewka (1) krasowa (1) krynica morska (1) kumak (1) kurhannik (1) kwiecień (1) mamidło (1) mochów (1) ochrona (1) ojcowski park narodowy (1) opryski (1) oprzędy (1) postrzałek (1) rozlewiska (1) rybitwa (1) siwerniak (1) stepowienie (1) storczyk blady (1) strach na ptaki (1) szpak (1) słowacja (1) trzmiele (1) uhla (1) wejmutka (1) widmo brockenu (1) zabezpieczenia antykolizyjne dla ptaków (1) zaćmienie słońca (1) znaczki skrzydłowe (1) znaki (1)

niedziela, 6 marca 2016

Nadrabianka

Strzałeczka.
Dawno żadnych wieści z terenu nie wrzucałem ale też szału nie było. Teraz trochę nadrobię i kilka fociaków pokażę z opisami co i gdzie udało się spotkać.
Ogólnie to jakieś te ostatnie tygodnie dziwne pogodowo, ani to zima, ani wiosna a i w przyrodzie jakoś tak niezbyt żwawo towarzystwo buja. Co prawda skowronki już dawno śpiewają, ale one w takie zimy to chyba za daleko nie odlatują. Widać też w wielu miejscach żurawie i czajki.
Pierwszą pliszkę siwą spotkałem też kawałek czasu temu na osadnikach w Strzelach Opolskich. Inne widziane tam ptaki to cn 50 cyraneczek, krakwy i świergotki łąkowe.
w locie
 Tydzień temu wyjazd w poszukiwaniu wiosennych ptasich akcentów do rezerwatu Łężczok. Po drodze stop na osadnikach w Starym Koźlu. Ucieszył widok parki wąsatek a tak to niestety pustawo.
en face
Na Łężczoku trochę gęsi i dopiero co przybyłe z południa helmuty oraz dawno nie widziany kolega Michał :-) 
Z roku na rok wiele gatunków przylatuje coraz wcześniej i dotyczy to także właśnie wspomnianych hełmiatek.
przedwiosenny Łężczok
hełmiatek było pod 20 osobników
Wracając do domu przepatrzyłem także okolice pradoliny Odry. Było trochę szpaków i gęsi oraz ciekawe miejscówki i rejonie wsi Rudy i Dziergowice.
okolice wsi Turze
piękne starorzecze koło Dziergowic
wiosenny przelot może tu być ciekawy
Jeszcze jeden stop na stawku wiejskim w pobliskiej wsi a tam takie "cuda" - nie ma co się dziwić , że egzoty spotykane są w wielu miejscach jeśli takie jak pokazane niżej ptaszory mogą swobodnie przemieszczać sie z miejsca na miejsce.
hodowlane berki białolice
ohar i mandarynka
W czasie bieżącego łikendu odpaliłem premierowo rowerek i fajną trasę w dolinie Odry sobie zrobiłem. Co prawda wiatr trochę przeszkadzał, ale nie było tak źle. Widać było przelot. Wysoko na niebie leciały myszaki, widywałem w kilku miejscach krogulce a w parku w Rogowie Opolskim luźne zgrupowanie ponad 60 kosów!
starorzecze i zamek

stary i dziki park jak magnes przyciąga migrujące ptaki
 Takie miejsca są już coraz rzadsze - ludzie uzurpują sobie prawo do "porządkowania" wszystkiego co im podpadnie bo musi być porządek. Niestety cierpi na tym wiele stworzeń od roślin, owadów po ptaki i ssaki.
krogulaszek w przelocie

zajadający się chwile wcześniej owocami bluszczu
W parku w Rogowie na niektórych krzaczkach nieśmiałe początki zielonego a w szeleszczących dywanach starych liścieni kwitną przebiśniegi.
zwiastuny :-)
 Po wizycie w Rogowie podjechałem na pobliskie pola i łączki pod Gwoździcami. Tam spore stado siniaków wśród których wypatrzyłem swego pierwszego wiosennego grzywacza. Nieśmiało śpiewał potrzos i próbowały toków czajki. Wody trochę na polach jest i może ta miejscówka przyciągnie jeszcze podczas migracji jakieś fajne gatunki.
na razie tylko sarny przemykające przez podlaną łączkę
Dzisiejszy dzionek nie przyniósł spektakularnych obserwacji a do tego pogoda też koślawa. W czasie spacerku w parku w Otmęcie słyszałem odzywającego się dzięcioła zielonego i widziałem kręcącą się koło niego samicę zielonosiwego - czyżby szykował w planach był jakiś dzięcioli mezaliansik? :-)
zielonosiwa torpeda nie dała mi się sfocić porządnie
tu już lepiej ją widać
 Po obiedzie odwiedziłem też okolice Głogówka i najciekawsze ptaki zaobserwowane podczas popołudnia to myszaki włochate i 2 błotniaki zbożowe. 
samica zbożaka
okolice Agnieszczyna to bankowe obserwacje obu północnych gatunków drapoli
Na pożegnanie "chwasty" wprowadzone w dzicz przez człowieka - panowie bażantowie bo o nich tak brzydko się wyrażam zostali przyłapani na małej batalii - nadchodząca (chyba) wiosna podniosła im poziom wojennego hormonu ;-)
jeden z białym, drugi bez.
No to na tyle w tej chwili, widziałbym już bardziej wiosenne klimaty i więcej ciepełka ale zdaje się, że czeka nas jeszcze prawdziwa zima :-( Oby prognozy szamanów od pogody nie stały się faktem bo kupry pomarzną nie tylko nam.Tfu, tfu..................
Nerka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz