niedziela, 6 marca 2016

Nadrabianka

Strzałeczka.
Dawno żadnych wieści z terenu nie wrzucałem ale też szału nie było. Teraz trochę nadrobię i kilka fociaków pokażę z opisami co i gdzie udało się spotkać.
Ogólnie to jakieś te ostatnie tygodnie dziwne pogodowo, ani to zima, ani wiosna a i w przyrodzie jakoś tak niezbyt żwawo towarzystwo buja. Co prawda skowronki już dawno śpiewają, ale one w takie zimy to chyba za daleko nie odlatują. Widać też w wielu miejscach żurawie i czajki.
Pierwszą pliszkę siwą spotkałem też kawałek czasu temu na osadnikach w Strzelach Opolskich. Inne widziane tam ptaki to cn 50 cyraneczek, krakwy i świergotki łąkowe.
w locie
 Tydzień temu wyjazd w poszukiwaniu wiosennych ptasich akcentów do rezerwatu Łężczok. Po drodze stop na osadnikach w Starym Koźlu. Ucieszył widok parki wąsatek a tak to niestety pustawo.
en face
Na Łężczoku trochę gęsi i dopiero co przybyłe z południa helmuty oraz dawno nie widziany kolega Michał :-) 
Z roku na rok wiele gatunków przylatuje coraz wcześniej i dotyczy to także właśnie wspomnianych hełmiatek.
przedwiosenny Łężczok
hełmiatek było pod 20 osobników
Wracając do domu przepatrzyłem także okolice pradoliny Odry. Było trochę szpaków i gęsi oraz ciekawe miejscówki i rejonie wsi Rudy i Dziergowice.
okolice wsi Turze
piękne starorzecze koło Dziergowic
wiosenny przelot może tu być ciekawy
Jeszcze jeden stop na stawku wiejskim w pobliskiej wsi a tam takie "cuda" - nie ma co się dziwić , że egzoty spotykane są w wielu miejscach jeśli takie jak pokazane niżej ptaszory mogą swobodnie przemieszczać sie z miejsca na miejsce.
hodowlane berki białolice
ohar i mandarynka
W czasie bieżącego łikendu odpaliłem premierowo rowerek i fajną trasę w dolinie Odry sobie zrobiłem. Co prawda wiatr trochę przeszkadzał, ale nie było tak źle. Widać było przelot. Wysoko na niebie leciały myszaki, widywałem w kilku miejscach krogulce a w parku w Rogowie Opolskim luźne zgrupowanie ponad 60 kosów!
starorzecze i zamek

stary i dziki park jak magnes przyciąga migrujące ptaki
 Takie miejsca są już coraz rzadsze - ludzie uzurpują sobie prawo do "porządkowania" wszystkiego co im podpadnie bo musi być porządek. Niestety cierpi na tym wiele stworzeń od roślin, owadów po ptaki i ssaki.
krogulaszek w przelocie

zajadający się chwile wcześniej owocami bluszczu
W parku w Rogowie na niektórych krzaczkach nieśmiałe początki zielonego a w szeleszczących dywanach starych liścieni kwitną przebiśniegi.
zwiastuny :-)
 Po wizycie w Rogowie podjechałem na pobliskie pola i łączki pod Gwoździcami. Tam spore stado siniaków wśród których wypatrzyłem swego pierwszego wiosennego grzywacza. Nieśmiało śpiewał potrzos i próbowały toków czajki. Wody trochę na polach jest i może ta miejscówka przyciągnie jeszcze podczas migracji jakieś fajne gatunki.
na razie tylko sarny przemykające przez podlaną łączkę
Dzisiejszy dzionek nie przyniósł spektakularnych obserwacji a do tego pogoda też koślawa. W czasie spacerku w parku w Otmęcie słyszałem odzywającego się dzięcioła zielonego i widziałem kręcącą się koło niego samicę zielonosiwego - czyżby szykował w planach był jakiś dzięcioli mezaliansik? :-)
zielonosiwa torpeda nie dała mi się sfocić porządnie
tu już lepiej ją widać
 Po obiedzie odwiedziłem też okolice Głogówka i najciekawsze ptaki zaobserwowane podczas popołudnia to myszaki włochate i 2 błotniaki zbożowe. 
samica zbożaka
okolice Agnieszczyna to bankowe obserwacje obu północnych gatunków drapoli
Na pożegnanie "chwasty" wprowadzone w dzicz przez człowieka - panowie bażantowie bo o nich tak brzydko się wyrażam zostali przyłapani na małej batalii - nadchodząca (chyba) wiosna podniosła im poziom wojennego hormonu ;-)
jeden z białym, drugi bez.
No to na tyle w tej chwili, widziałbym już bardziej wiosenne klimaty i więcej ciepełka ale zdaje się, że czeka nas jeszcze prawdziwa zima :-( Oby prognozy szamanów od pogody nie stały się faktem bo kupry pomarzną nie tylko nam.Tfu, tfu..................
Nerka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz