poniedziałek, 7 grudnia 2015

w grudniu popołudniu!

Na pytanie czy wkrótce przyjdzie prawdziwa zima można by odpowiedzieć tytułowym stwierdzeniem. Że co? Że nie trzeba? Mi trochu brakuje śniegu i lekkiego mrozika choć też rozumiem tego pana z kawału o Bieszczadach co się przeprowadził z miasta :-) Wrażenia ( i życzenia) artystyczno-estetyczne nie zawsze idą w parze z  brutalną rzeczywistością co nie przeszkadza mi tęsknić i wspominać prawdziwe zimy.
Dobra, bo się rozwestchniłem....... wracam na grunta okolicznego.
W ciągu łikendu poszukiwałem ptaszorów w swym najbliższym sąsiedztwie, a że nie mam co narzekać na urozmaicony i ciekawy teren to i tym razem cosik se tam poobserwowałem.
Zacznę od kolorowych owoców stanowiących wspaniałą stołówkę dla licznych kwiczołów i inszych owocojadów.
owoce to ostatnie kolorowe akcenty na drzewach i krzewach

głogi oświetlone niskim słoneczkiem

Obfitość żarełka przyciąga skrzydlatych smakoszy - na terenie starych kamieniołomów pokazywanych wielokrotnie w ostatnim czasie "pasło" się srogie stado kwiczołów i droździków. Ciężko mi je było dokładnie policzyć ale szacunkowo cn 500 i 17 osobników z wymienionych gatunków.

kawałek stada
 Próbowałem focić nisko przelatujące kwiczoły bo i dystans niewielki i światełko piękne - cóż z tego, mój słoik "strzela" do poruszających się szybko obiektów jak łucznik do odrzutowca ( w sensie jak już wyceluje to ni ma do czego strzelać :-(  )
Marne me próby:
kwiczoł i jego wygolone paszki :-)
dokument droździka
Będę jeszcze zaglądał w opisane rejony bo jest na co patrzeć a i żarełka ptakom nie powinno jeszcze długo zabraknąć.
Odwiedziłem na chwilkę doline Odry ale oprócz samicy rożeńca to po prawdzie nie ma o czym pisać :-( Wiadomo grudzień............
Za to jakieś sarenki i pare widoczków pocisne bo tylko to mi pozostało.
gibka i czujna
starorzecze w Rozwadzy
nowy gatunek wierzby - złota
 Tym ci to uczesanym wierzbieniem będę kończył krótki wpis grudniowy. Jak wszystko pójdzie dobrze to za 2 tygodnie wstawię fociaki z wyprawy w bardziej pofalowane rejony ale na razie pssss i dobranoc.
Nerka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz