niedziela, 27 grudnia 2015

Poświąteczne wspominki

Strzałeczka.
Jak to gadają - święta , święta i po świętach - było bardzo miło, rodzinnie i relaksacyjnie. Znalazł się też kawałek czasu na "terenie" - na wskroś wiosenna aura sprzyjała spacerkom a i nawet na rowerku runde w pierwszy dzień świąt se zrobiłem :-) Co się dziwić jak termometry pokazywały u nas nawet 15 st!!!
Ptaszory za to raczej słabo dopisują choć to akurat w grudniu żadna niespodzianka nie jest.
Zacznę od kilku ujęć dzięciołów - te spotkałem spacerując po otmęckim parku.
zielony
ten sam
 Nieco dalej spotkałem pstrego kuzyna w jakże pasującej do koloru modela brzozowej scenerii:
dwu kolorowe ujęcie
A jeszcze pare chwil wcześniej w nadrzecznych zakrzaczeniach kilka gili zauważyłem, samce były bardziej płochliwe dlatego pokazuję tylko blade lico gil-panny :-)
samica gila
Wczoraj pare godzin w okolicy Białej Prudnickiej i Krapkowic,: najpierw żwirownia w Mokrej żadnych atrakcji dla mnie nie miała. Pokazał się tylko starszy pałkowy:
potrzos
W okolicy nieodległych Racławiczek także szukałem czegoś ciekawego z raczej mierniutkim rezultatem -z ptaków tylko srokosz i potrzeszcze a z ssaków 2 sarny w sawannowym habaziu.
bliskie spotkanie
Nie wiem dlaczemu, ale często mam tak, że jak już na zawrotce jestem do domu i czas się kończy to najciekawsze obserwacje wtedy mnie spotykają. Tym razem taki moment nastąpił w okolicy Łowkowic. Kręciło się sporo drapoli w tym kilkanaście myszaków, kosmacz, bielik i 2 samce błotniaka zbożowego. Można tam jeszcze zaglądać boć to przecie dolina Osobłogi i jako korytarz migracyjny potencjał na pewno ma.
zbożowy środowiskowo
 Jak jestem przy wiosennych klimacikach te jeszcze fotki z ostatnich dni pokazujące co się pogodowo wyrabia:
kolejne Boże Narodzenie z klimatami jak w kwietniu!

zachód słonka w dzień po Wigilii
A na koniec fotka drugiej pełni w tym miesiącu - zjawisko raczej rzadkie i astronomicznie zwane niebieskim księżycem.
ja tu niebieskiego łysego jednak nie widzę......... :-)
Zakończę słowami kołysanki nawiązującej do ostatniego obrazka: "....pora na browara bo już księżyc świeci.............." :-)
Tym razem tyle i do następnego najpewniej w Nowym Roku spotkania .
DO SIEGO!


3 komentarze:

  1. dziękuję, fotki to tylko dokumenty z moich wypraw, ale miło, że komuś się podobają :-)
    Possssdro.

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie ja tutaj z tym podobaniem. Mam pytanie można by przedrukować kilka twoich wpisów na www.gwo24.pl ? Jest tam taki dział Przyroda w Powiecie , a naprawdę fajnie czyta się twoje wpisy a zdjęcia powalają :) . mój e-mai gwo@gwo24.pl

    OdpowiedzUsuń