poniedziałek, 23 czerwca 2014

Stawy Tułowickie

Strzałeczka.
Dziś wspominki z piątkowej wycieczki w rejon Tułowic gdzie dziczyłem na stawach Loża, Olszowy, Pustelnik i Ławnik.
Najpierw odwiedziłem Loże a że było co oglądać to 2 godziny minęły bardzo szybko.
najpierw ciśnienie podniosły mi 2 podgorzałki, nie jestem pewien czy to para, ale środowisko lęgowe jak najbardziej więc trza być czujnym.

2 pogorzałki
Pogoda jak zwykle ostatnio na łikend troszkę koślawa czyli fotki (tym bardziej digi) pozostawiają wiele do życzenia.
Loże bardzo ciężko dobrze oblukać bo żadnej wieży obserwacyjnej nie ma a szuwar skutecznie ogranicza pole widzenia, może kiedyś zbudują jak ornitologia stanie się bardziej powszechnym hobby :-))))
Za to na mały stawik ze zdjęcia poniżej fajny do dobrego przepatrzenia i tam najwięcej ptaków siedziało.
tutaj było ptaków ze hej!
Jak zacząłem liczyć perki rdzawoszyje to zbaraniałem bo 9 dorosłych ptaków na jednym małym zbiorniczku raczej widokiem częstym nie jest tym bardziej że na całym śląsku nie ma więcej niż 100 lęgowych par!
trójeczka

nieco bliżej jeden z modeli
Dobrze przepatrzyłem staw i znalazłem 2 gniazda z wysiadującymi ptakami, super!
ten gatunek lubi płytkie i zarośnięte stawy
Następnie zauważyłem samke gągola z 2 młodymi jeszcze w puchu, ale, ale nie z dwójeczka ale z czwóreczką, młode już pięknie nurkowały a samiec (już przepierzony do szaty spoczynkowej) też obecny przy rodzinie przepędzał inne grążyce ktore podpływały jego zdaniem zbyt blisko rodzinki. Wyglądało to bardzo widowiskowo, samiec nurkował i wystawiając tylko głowę udawał jakąś anakonde czy innego zaskrońca a nieproszeni goscie spylali bardzo zdecydowanie :-) Ciekawe to było, ciekawe.
szczęśliwa mamusia i dzieciakami

młody a już się stawia :-)
cała czwórka pullusów
Muszę przyznać , że młode gągoły miałem okazje podglądać na Ślasku po raz pierwszy! Tym bardziej mnie to spotkanie cieszy :-)
Inne kaczki sfocone w tym samym miejscu to para hybrydów. Kaczor wyglądał na mixa głowienki x podgorzałka a samica z "twarzy była podobna zupełnie do nikogo" :-) Nawet nie zgaduje kto ja "namieszał" - pewnie made in holland :-)
para bardzo zmieszana
Za chwile na stawie pojawił się też czysty osobnik ogorzałki - być może jeden z tych co siedział w grzybieniach na Loży.
podgorzałka raz jeszcze
Takie to rzeczy widziałem na jednym małym stawiku, to rozbudziło apetyta na dalsze stawy.
Następny staw Olszowy rozczarował jednak a jeszcze i deszcz swoje dołożył :-(
Nic to w planie był następny staw Pustelnik na którym nie miałem że się tak wyrażę jeszcze przyjemności. Na tafli pływało tylko stado ok 180 łysek a co dziwne i niepokojące oprócz jednego juvka same dorosłe ptaszory - a czemu tak??? A nie znaju , proszę nie pytać kto zawinił, czy norka, czy jednot czy jeszcze kto inny? Bladego pojęcia nie mam.......................
Pustelnik i "chmurka" łysek po lewej stronie kadru
Ostał mi jeszcze staw Ławnik do sprawdzenia. Tam znów rodzinka gągołów ale z juvkami a nie pullusami. Podczas rajdu ptasiarzy (patrz post Mokre Majty) widzieliśmy tam samca i 2 samice wiec pewnie lokalne ptaszki, ale do końca pewny tego nie jestem.
Była też głowienka z 3 pull w puchu. Ptaszki z fotki cyknięte co prawda na osadniku w Krasowej parę dni wcześniej ale chyba nie przeszkadza...........
mama głowienkowa z młodymi
Podczas ok pół godzinki obserwancji 2 razy przeleciał niedaleko mnie bąk - niestety czujność mnie zawiodła i nie udało się "zarazie" foty zrobić, ale se przynajmniej fajnie tego kamuflażyste trzcinowego dobrze pooglądałem co rzadkim zjawiskiem dla mnie jest.
Sprawdzałem wschodni brzeg stawu liczac na znalezienie miejscówki do lepszego oblukania całego stawu - niestety nie znalazłem. Za to pojadłem se jagód aż ryjek mi sfioletowiał i wzrok wyostrzył :-) Mam tylko nadzieje, że żadnego bąblowca se nie zaintrodukowałem bo tego "paszożyta" można podczas spożywania obsikanych (przez nosicieli np: lisa, jenota) jagód i pozimek w ten sposób wprowadzić do organizmu.........
Nie ma zabawy nie ma ryzyka :-))) 
Dobra, już nie straszę, i wracam do bliższych rejonów mojej "dziury" bo ptaszki ze stawów Tułowickich już opisałem.
Teraz focia pana bociana - ten z foty napadł na kolonie mew w Januszkowicach i powyżerał młode mewki - nic se pieron nie robił z atakujących go starych ptaków i z wolem pełnym świeżego białeczka poleciał nakarmić swe głodomorry.
killer z daleka
Kończę widokówką z lasu bom jest lubiciel a nawet love_lass :-) na maxa. Takie oto bajorko znajduje się
na skraju rezerwatu przy górażdżańskiej kopalni wapienia. Super klimacik.


Takie dwa pożegnalne ujęcia wstawiam na  i ide oglądać brazylijaską "tiki-take" choć mundialejro i tak pewnie wygrają Niemcy :-))))
A może Kostaryka? oby!
Possssdro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz