środa, 23 kwietnia 2014

brzęczysława po dłuższej przerwie

Strzałeczka.
Niby w terenie się nie zaniedbuje, ale jakoś nie było co do tej pory pokazywać.
Oczywiście wiosna dalej tańczy i śpiewa a wraz z nią dolatują praktycznie codziennie nowe gatunki. Już prawie komplet śpiewających wróblaczków widać a bardziej słychać w krzaczorach bliższych i dalszych.
W wielki piątek wreszcie pierwsza moja wiosenna "pedałowanka" przyniosła miłe dla ucha słowicze trele :-)
Teraz kolej na fotki, w pobliskim ogrodzie piegże wzięły się za budowę hałzu - można fajnie pooglądać boć niepłochliwe są bestyje :-)
przydomowa piegża
 Na osadnikach w Krasowej śpiewały cn 2 samce podróżniczka, ale te akurat nie były skore do pozowania, za to inna trzcinowa myszka ładnie wystawiła swe body na strzał.
brzęczka
 trzcinowa locustella
gdzie tam żonom do takiego miłego pobrzękiwania :-)))
Głos tego ptaszka nie jest zbyt doniosły, ale mnie jej brzęczenia ładnie się słucha.(vide podpis pod zdjęciem)
Szkoda tylko, że okoliczne trzcinowiska znikają za sprawą człowieka w tak zastraszającym tempie - za pare lat trza bedzie dalsze wyprawy organizować aby posłuchać tego ptaka.
Poniżej koleżanka pliszka siwa też na osadnikach spotkana.

pani pliszkowa w ujęciu tzw 'poręczowym"
 Na pobliskich stawach raczej pusto - dwie pary perków dwuczubych i wysiadujący "niemiaszek" to naprawdę malizna

sąsiedzi
 W polnym krajobrazie Odry kontrolowałem gniazdo bielika które jest tak usadowione, że mając lunete można zaglądać tam z kilometra nie płosząc przy tym lokatorów. Młody w puchu już dosyć ładnie łaził po olbrzymiej platformie jaką jest gniazdo orłanów. Podczas obserwancji (za Czesiem z Włatcuf) przeleciał blisko mnie łady rybołów.
rybołówW poniedziałkowe dopołudnie znów na rower skoczyłem i wio posłuchać co w trawie piszczy. Słyszałem drące wszędzie japy krętogłowy, świergotki drzewne a także pierwsza moja wiosenną świstunke. Nie ma za to jeszcze turkawek i ortolanów, ale myślę te na dniach bedą.
Na maszcie energetycznym sfociłem znane mi z poprzednich lat gniazdo kruków - akurat oba kruczydła doma.
kruken_hauzzzz
Na pożegnanie zielony akcencik - czworolist rosnący na stawach w Utracie gdzie ornitologom wstęp wzbroniony wielce surowo :-)))) A jak nie ornitolog to mogiem ? :-)))

czworolist
 Żegnam zatem na zieloono i oby było co pokazywać w następne dni :-)

PS. OŚWIADCZENIO-OSTRZEŻENIE - dotarła do mnie informacja jakoby jakiś fotografik chciał focić pod gniazdem bielika o którym wspominałem w tym poście (mimo, że lokalizacji nie wymieniłem). Otóż po pierwsze:
wszystkie gatunki objęte ochroną strefowe (jak też chronione z mocy Ustawy o Ochronie Przyrody)  są po to pod ochroną aby im nie włazić z "buciorami" do chalupy! Chcesz jeden z drugim focić ptaszki najpierw  poczytaj kodeks fotografika przyrody i stosowne zezwolenie z RDOS-iu załatw bo inaczej popełniasz wykroczenie!!! Merytoryczna wiedza i lata w terenie też się baaaardzo przydają :-)
Po secundo: dobro przyrody i fotografowanych "obiektów" ZAWSZE ma stać wyżej niż czyjeś chciejstwo czy niespełnione ambicje. Niestety znam osobiście ludzi którzy nie zawsze stosują sie do tych zasad, ale takich omijam z daleka i raczej moimi frendami nie są................
Po trzecie obcowanie na tzw łonie :-))) to nie sport albo realizowanie "wytyczonych celów" - jeśli fotografia ma być uprawiana za wszelka cene lepiej se odpuścić -  TO NIE JEST SPORT ANI ZABAWA!
Każdy w swym sumieniu musi umieć osądzić jakie jego zachowanie może przynieść szkodę przyrodzie, a ja wszystkich co to mają dobre intencje (ale za mało wiedzy) nie dam rady upilnować dlatego jeszcze raz proszę jeśli faktycznie ktoś po przeczytaniu 2 zdań o bielikach dostał jakiegoś chorego "szwungu" do focenia tych pięknych ptaszorów przy ich gnieździe - dla swego własnego dobra i reputacji lepiej se odpuścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz