sobota, 22 marca 2014

zbombardowany wiosną

Może i wojenny tytuł, aleć nie o bojowe akcje i aneksje mie sie rozchodzi ale o to co wiosna która dopiero dwa dni temu nadejszła wyczynia w terenie.
Już w piątek zauważyłem dużo śpiewających pierwiosnków i stadko droździków.
na starorzeczu w Rogowie Op oprócz ptaków zbieracze czosnku niedźwiedziego
zabluszczone dieriewa wśród których latały droździki
czosnek niedźwiedziPo południu widziałem też pierwszego swojego tej wiosny błotniaka stawowego. Generalnie teraz każdy dzień przynosi obserwacje coraz to nowo powracających z południa gatunków.
W sobotni poranek ciężko było się zebrać, ale że plan miałem ambitny to nie mogłem odpuścić. Chciałem obadać rejon stawów koło Tułowic i Niemodlina.
Najpierw zajrzałem na staw Loża - to był strzał dnia bo w końcu zobaczyłem godujące "moczarowki" - parę razy już słyszałem te gadziny, ale niebieskawych samców jakoś do tej pory trafić nie moglem - EKSTRA!
blufrogi - w końcu moglem nimi nacieszyć patrzałki! :-)

samce na niebiesko, obok nich widać pakieciki skrzeku
Kolorek powodowany przez limfe utrzymuje się tylko podczas godów co trwa ok 2 tygodni,  - nie jest więc łatwe trafienie na odpowiedni moment.Szkoda żem kaloszków nie miał, mógłbym se trochę poszaleć z aparatem...................za to ropuszanki można było se dowoli poprzytulać :-)
bufo bufo
Innym ciekawym zauważonym zjawiskiem były wystające z błota truchla 5 zdaje się jeleni - chyba potonęły bidoki w tym błocku. Kruki za to korzystały z cudzego nieszczęścia w sposób nieskrępowany i radosny.
rzucik na spuszczany staw - przy lini trzcin widać czarne punkty

potopione jelenie i kruki jako MPGK

od poniedziałku będą odławiać a tymczasem..............

.....śmieszki już zaczęły choć od najmniejszego kalibru czyli tzw "fiszek" :-)


A też pochwalić się mogę moim pierwszym w tym roku boćkiem białym zauważonym z miejsca obserwacji śmiech.
białasek pokrążył chwile i poleciał na NE
 Następnym odwiedzonym miejscem był staw Olszowy - tam głos bąka i cn 25 gęgaw.
Został jeszcze jeden staw do oblukania, ale po drodze zajrzałem na niecke kamieniołomu w Tułowicach dokładnie przyglądając się skałom pod kątem szukania śladów obecności puchacza.

Dobra miejscowa na puchacza, ale nie tym razem................
coś dla geologów


Potem bujnąłem jeszcze na staw Ławnik - tam też woda spuszczana i odłowy. Takie akcje zawsze przyciągają rybożerne gatunki.
krążące nad stawem boćki czarne
 Na Ławniku dostrzegłem 4 sieweczki rzeczne, ale większa radość sprawił mi wyśpiewujący swą nieskomplikowaną i bardzo charakterystyczną pieśniczkę zniczek.
fajny model z kategori XXXS
inni obecni w tej lokalizacji - młode to i głodne a że żarełka styka to i widok bielika nie dziwi :-)
Został mi jeszcze jeden staw do oblukania w przyszłości bo czasu nie starczyło tym razem. Podczas pworotu do dom jeszcze stop na skraju rez. Nagłów.
łany zawilców czyli las zbombardowany wiosną :-)

w zbliżeniu
Masowe zakwitanie/zapylanie rozpoczęło się na dobre i myślę, ze nawet zapowiadane ochłodzenie nie wypłoszy już wiosny....................oby :-)

Na pożegnanie doku foto sieweczek rzecznych spotkanych na Ławiku ale i na zbiorniku Dębina - w tym roku będą pobite rekordy wczesnych dat przylotu wielu gatunków ptaszorów na Śląsk :-)

śmieszka w ukłonie wiernopoddańczym? maybe:-) ?
Tymczasem tyle i do zoo :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz