niedziela, 6 października 2013

pażdziernikowy mix terenowy

Strzałeczka.
Łikend upłynął pod znakiem słońca i wiaterku. W sobotę podczas EPD ( "erułopejskie" licznie ptaków) wiało dosyć silnie, ale i tak warto było pojechać na mocno już spuszczony zbiornik Turawski gdzie podczas wycieczki ornitologicznej organizowanej dla dzieci moglem pooglądać ( i pokazać zainteresowanym ) sokoła wędrownego, błotnika zbożowego, drzemlika i 4 bieliki. Ptaków niezbyt wiele, ale za to ciekawe. Fotek drapoli nawet nie wrzucam, bo dystans nie pozwolił na dobre uwiecznienie modeli.
Jedynie siewka złota była w odległości pozwalającej na poczynienie jako-takiego didźifoto.

"P_aprikaria" rzadko widywana jest na Turawce
 Hitem wycieczki był mało płochliwy mazurek obserwowany z minimalnej odległości żerujacy na dnie zbiornika. Otoczony hordą dzieciaków nic sobie nie robił z obecności ponad dwudziestoosobowej grupy - takie osobniki wśród ptaszorów zdarzają się raczej rzadko.
Turawski mazuek......

........w nietypowym dla siebie środowisku
Wracając na chate szybki spacerek po mokrych Chrzastowickich Łąkach - był bekasik, alem go nie zdążył sfocić zanim wystartował dosłownie metr przedemna. Kilka kszyków też obecne, sporo potrzosów, kilka świergotków łąkowych. Na świeżo skoszonej łączce naliczyłem 9 myszaków - część polowała na piechotkę śmiesznie truchtając za swoim potencjalnym posiłkiem.2 myszołowy wpadały mi w oko ze względu na wyjątkowo ciemne upierzenie. Ten gatunek dra pola znany jest z wyjątkowo zmiennego upierzenia, od prawie białych ptaszorów po takie jak z foty i jeszcze ciemniejsze.
ciemny myszak
 W niedziele zaś spacerkiem z rodzinką po otmęckim lesie - ponoć na Opolszczyźnie wysyp grzybów i faktycznie pare podgrzybków widzieliśmy a takoż i insze fungusy.

podgrzybek
czubajka kania
próchnilec sp
Jeszcze po spacerku znalazłem 2 sztundy na mały rajdzik w dolinie Odry. Takie fotki poczyniłem 2 kogutom bazanta:
2 koguty
Na stawach w Krępej jeszcze raz spotkanie z bażancią rodzinka i ujęcie w kontrze.
w podświetlony przez niskie słoneczko.
Tu jeszcze kilka fotek z widoczkami ogólnymi i florystycznymi.


    
trzmielina jesienią ma piękne owoce tak jak występująca w drugim planie rołza :-)
                           
ziemowit jesienny - chroniony i silnie trujący gatunek ładnie wyglądającej roślinysrokosz jako last but not least :-)
to tymczasem i do następneej relacji z terenu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz