wtorek, 26 marca 2013

marcowe szlajanki

szlajanka pospolita (łac. szlajus vulgaris)- w jezyku osobników lekko innych na punkcie przyrody to wyprawa, wycieczka, spacerek najczęściej w celu nacieszenia oczu i inszych zmysłów widokami różnorakiemi :-) są też spec_szlajanki, szlajanki dalekosieżne i likendowe........
Ale do meritum przechodzę - foteczki przedstawione poniżej trzaskałem w ostatnich mam nadzieje zimnych jak styczniowe poranki dniach marca.
Łaziłem trochę w okolicy stawów niemodlińskich.
Iglak z tego ujęcia to stara daglezja. taka "choina" zasadzona przez ludzi. naturalnie u nas nie rośnie.
daglezja
Następnie pare ujęć z rezerwatu Dębina położonego w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej na wysokosci Grodkowa. Tam też spotkałem kichający czosnek niedźwiedzi i przeziębione przebiśniegi - dostało im się od pani zimy, oj dostało............

czosnek już pachnił :-)

przebiśnieg
struga z zimorodkowymi skarpami
No już dosyć tych widoczków, pora na zmarznięte ptaszki: śpiewaków teraz widzę sporo, chyba zima wstrzymała ich przeloty bo jeszcze nigdy mi sie nie zdarzyło, żeby u mnie w ogródku żerowało po kilka tych ptaków. Nawet pisząc te słowa jak obróce głowę to widze jak jeden z tych drozdków objada się jabłkiem podkarmnikowych.
śpiewak

Ten ze zdjęcia zerował w leśnej ściółce w okolicach Graczy. A w lesie jeszcze cisza jak makiem zasiał choć tej porze roku to było zawsze głośno że hej!
Kląskawki niby przyleciały już 2 tygodnie temu, ale niektóre z nich mogły mieć problemy z wytrzymaniem do dzis :-(
kląskawka
Siewki złote wypatrzyłem podczas powrotu ze szlajanki sobotniej w okolicach Choruli - było ich ponad dwadzieścia. Jeszcze ich nie widziałem w tym roku więc sprawiły mi sporo radości.
 W ciągu łikendu widziałem kilka dużych stad gołębi - w ogóle przez ta dziką aure przelotne ptaki bardziej zachowują się jak podczas jesiennej a nie wiosennej migracji (w sensie dużych jesiennych stad).

 "dzikie"gołębie
 Na przeżegnanie ładny landszafcik z Rozwadzy a pod nim samo_zło_razy_100!!!!Dysonans taki specjalnie zapodałem - gonić trza syfiarzy i brudasów którzy mają nas w tyłku! Takim to walić mandaty a zdjęcia tych osobników w gazecie powinni drukować.tatuś z mamusia to wyrzucili nad Odrą w Otmęcie - pieluszki i resztki jakiegoś sprzętu dla dzieci tam były - cudny przykład dają jak nature kochają :-(((  a fe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz