niedziela, 17 lutego 2013

ZIMNE M_EWKI

Ten wpisik poświęcam ptactwu śmietnikowemu. Głównym winowajcą wyprawy na hasiok w Gliwicach była mewa polarna siedząca tam już drugi miesiąc. Nie było co robić to skoczyłem na szybki twicz. Tak, była, była, i choć warunki obserwacji były marne to jednak udało sie ją oglądnąć dosyć przyzwoicie. Niesamowite było też pojawienie sie w tym samym miejscu mewy bladej której akurat nie widziałem w tamtym momencie, ale jakąż niespodziankę sprawiał mi ten gatunek ( a prawdopodobnie nawet ten sam osobnik co w Gliwicach) wylukany przeze mnie na opolskim śmietnisku. Początkowo miałem wątpliwości co do oznaczenia - ptak siedział daaaleko i do tego przodem do mnie. Po poderwaniu sie do lotu wątpliwości jednak zniknęły - bladziocha jak malowana :-) Niestety nie miałem aparatu aby ją zdokumentować- poprosiłem kolege z Opola aby przybył i to uczynił. W międzyczasie jednak udało mi sie zbliżyć do ptaka na tyle, że i telefonem pstryknąłem kilka moooocno dokumentalnych ujęć.
Nic mnie tak nie cieszy jak samodzielnie wylukany i oznaczony ptaken którego jeszcze w swej karierze nie widziałem :-)
Napoczynam wstawianie fociaków zimnych (m)ewek - dla niewtajemniczonych jeszcze szybkie objaśnienie tytułu wpisu .Oba gatunki mew ukazane poniżej mieszkają na dalekiej północy (stąd przymiotnik zimne:-)) a na śródlądziu spotkanie z nimi jest dużym wydarzeniem wśród ornitologicznej braci.

cześć stada ok 3-4 tys mew z gliwickiego hasioka :-) i znajdź tu człecze tą wyjątkową :-)
300mm bez cropa, ptak zaznaczony strzałką 


digi w ciemnicy


m. żołtonoga w typie intermedius/graellsii

 Teraz czas na "bladzioche" z Opola - najpierw moje fotki z telefonu a potem Maćka Kowalskiego.


  


upierzenie wskazuje na wiek 2 zima, ptak w takiej samej szacie był jeszcze dzień wcześniej widziany w Gliwicach


zdjęcie bardzo słabe ale warunki do obserwacji miałem wymarzone - ptak był blisko i pięknie oświetlony, a na tym ujęciu raczej "wypalony" ;-)
Teraz fotki Macieja - tu już ładnie wszystko widać.
fot. M. Kowalski - blada w locie

fot M.Kowalski


Taki to był mewi tydzień bardzo zresztą udany i jak widać śmietniki mimo swojej niezbyt zachęcającej do odwiedzin "atmosfejry"przyciagają nie tylko ptaki ale ptasiarzy :-)
Possssdrówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz